Expedice papuchalk 07 (Norsko, Runde)

Rozhodl jsem se i přesto, že tento článek nepatří­ do kategorie makro, ho zde na stránkách uveřejnit. Myslí­m si, že by bylo škoda , kdyby tak výborný fotografický týdenní­ výlet nebyl zdokumentován. Pojmu to trošku z jiné stránky než bývá mým zvykem a než zde psát rozsáhlé romány, kde jsme co videli, vyfotili atd. tak se to budu snažit prezentovat formou fotografií­, pod kterými bude drobný komentář jak vznikly.

hzhz Papuchalk bělobradý (Fratercula artica)

Po bezmála 26 hodinách jí­zdy autem jsme dorazili na ostrov Runde. Byli k dispozici čtyři řidiči, takže jsme se prostří­dali, i když někdy mi to připadalo, že je pouze jeden kormidelní­k našeho korábu. Po pří­jezdu jsem čekal, že si půjdeme odpočinout, ale realita byla jiná. Když jsem viděl Ondru, jak na sebe obléká věci a kontroluje stav vybavení­ v batohu tak mě bylo jasné, že se chystá fotit.
Po krátkém seznámení­ ze situací­ nas čekal výstup na vrchol ostrova a musí­m ří­ci, že s plným batohem techniky to je na můj vkus docela náročné a to vydrží­m poměrně dost.
Počasí­ nám moc nepřálo, protože se přes ostrov valila mlha, která nám stěžovala podmí­nky k focení­. I přesto vznikly vcelku zají­mavé sní­mky viz. výše, které bych nazval 2v1 a bude jich zde uvedeno ví­ce.

 

 

IMG_1091 íšstřiční­k velký (Haematopus ostralegus)

Tato fotografie vznikla, když jsme se s Michalem vypravili fotit podél pobřeží­ ostrova. Focení­ mezi obrovskými kameny nebylo snadné, museli jsme dávat pozor kam šlapeme, zároveň dávat pozor abychom nevyplašily focený objekt a v neposlední­ řadě na techniku.
íšstřiční­k je velmi pozorný a plachý, nebylo snadné se k němu přiblí­žit. Jsou však metody, jak na něj vyzrát, jen to chce trošku trpělivosti.
Tento sní­mek mě zaujal tí­m, jak oba bedlivě pozorují­ Michala, jak se k nim opatrně přibližuje a mě si skoro nevšimli. Takže jsem měl volné pole působnosti.

 

 

michal Michal v akci

michal 55 Michal a jeho šestikule

IMG_9973 ?

Tato fotografie ze serie 2v1 vznikla naprostou náhodou při snaze zachytit ústřiční­ka velkého. Neví­m o koho se jedná, každopádně na to jak je to malé, tak je to ví­c než rychlé, zachytit jednoho natož dva je rozhodně velký oří­šek. Můj pracovní­ název pro tyto "prcky" byl rychlonožka. Bohužel použitelný je jen jeden sní­mek z dvaceti, potom jsem to totiž vzdal a dnes ví­m, že to byla chyba. Měl jsem jim věnovat ví­ce času.

 

 

IMG_1116 Racek bouřní­ (Larus canus)

Tak s tí­mto tvorem jsem si užil své. Při toulkách podél pobřeží­ jsem narazil na tak agresivní­ho jedince, že jsem měl co dělat, abych se vzdálil do bezpečného mí­sta. Nalétával na mě střemhlav a bylo jen otázkou času, kdy mi "přičí­sne ofinu". Michal to z povzdálí­ sledoval a náramně se bavil. Je nejspí­š pravděpodobné, že jsem se dostal do mí­st kde hní­zdí­, v tom pří­padě jeho útoky byly oprávněné. Podruhé bych to zaží­t nechtěl.

 

 

IMG_9310 Papuchalk bělobradý (Fratercula artica)

IMG_1129 íšstřiční­k velký (Haematopus ostralegus)

IMG_1077 Racek bouřní­ (Larus canus)

Kromě první­ho dne, kdy nás obklopila mohutná mlha, bylo nádherně. Nebyl den kdy by nevylezlo slunko a teploty se mnohdy pohybovaly dosti vysoko. Na nejvyšší­m mí­stě ostrova občas zafoukal nepří­jemný ví­tr, ale pokud jsem zvolil odpoví­dají­cí­ oděv, tak jsem v tom neviděl sebemenší­ problém.
V den odjezdu teploměr ukazoval 25 stupňů ,což jsem opravdu nečekal. Pršet začalo tuší­m až ve Å védsku cestou domů.

 

 

IMG_9631 Pětihvězdičkový hotel

Ano, tohle je náš luxusní­ pětihvězdičkový hotel. Již hned po vstupu jsem nevěřil svým očí­m. Vstupní­ dveře jsou vybaveny bezpečnostní­m kukátkem, zámkem se západkou a pojistným řetí­zkem. Složení­ materiálů textilu interiéru a koberce splnují­ protipožární­ normu. Všechny pokoje jsou vybaveny detektory kouře. V každé pokoji jsou připraveny dva župany, luxusní­ řada koupelnové kosmetiky a nealkoholické nápoje zdarma. V předsí­ni je k dispozici také výrobní­k ledu. Možnost výběru z pěti typů polštářů - antialergické či plněné prachovým peří­m s volitelnou měkkostí­. Internetové připojení­ zdarma (ethernet, DHCP on, lokální­ sí­ťová adresa, 512kB/s) no prostě neuvěřitelné a to hlavní­ mělo teprve přijí­t.
V ceně byly zahrnuty i obědy a když nám první­ den kuchař připravil menu ve stylu........

Předkrm : Plátky uzeného mečouna na červeném salátku s bylinkovým nočkema citrusy

Hlavní­ menu : Filátka z candáta s červenou a žlutou omáčkou podávaná s pečenými bramborami

Desert : Čokoládová terinka dvou barev se skořicovým kornoutem plněným karamelovou smetanou na jablkovém pyré

.......tak se světe div, že se nám od tamtud vůbec, ale vůbec nechtělo. No myslí­m, že jsem to tak trošku přehnal, ale kdybych se tam chtěl ještě jednou podí­vat, což samozřejmě nevylučuji, tak bych neváhal a ubytoval se právě zde. Když jsem to počí­tal, tak se tam s přehledem vejde osm lidí­.

 

IMG_0541 Papuchalk bělobradý (Fratercula artica)

IMG_0458_filtered Papuchalk bělobradý (Fratercula artica)

IMG_0417 Papuchalk bělobradý (Fratercula artica)

 

Focení­ tzv, letovek se stalo naší­ doménou na ostrově. Nebylo to až tak fyzicky náročné jako focení­ na pobřeží­ , ale po třech hodinách jsem už cí­til bolest rukou. Michal fotil s objektivem Canon EF 300 / f 2.8 L IS , který je sám o sobě docela težký a když ho drží­ v ruce nějakou tu hodinu, tak je to rozhodně znát.
Samozřejmě odpad fotografií­ byl źe začátku téměř 100% , ale časem se úspěchy dostavily. Byly metody, které velkou měrou přispěly k finální­ podobě těchto fotografií­. Jednou z nich byla, aspoň v mých očí­ch, sledování­ papuchalka od vzletu z jeho hní­zda (nory) do pří­letu. Pak jen záleželo na pevné ruce a rychlosti fotoaparátu.

 

 

IMG_0723 Ostrov Runde

IMG_9427 Ostrov Runde
IMG_9633 Foto by stativ + samospoušť

 

Touto společnou fotografií­ bych to celé zakončil. Celý týden jsem si to náramně užival a pokud budu mí­t možnost se na ostrov ještě vrátit, tak bych té možnosti rozhodně využil. Myslí­m si, že to za to stojí­.
Foto zprava : Onřej Prosický, Michal Jirouš, Petr Pazour a já

 

Dobré světlo Vám přeje Jaromí­r Dvořák